Yazılımcı

Yazılımcının iş hayatı nasıl başlar?

Yazılımcının iş hayatı nasıl başlar?

Merhaba arkadaşlar, genç yazılımcının iş hayatı nasıl başlar hangi süreçten geçtiğini ve nerelere dikkat etmesi gerektiğini siz değerli yazılımcılar için derledik.

İş Arama süreci

Aslında en sıkıntılı sürecin bu olduğunu düşünürüz hepimiz. Fakat kimleri için şansı yaver gitmediğinden bu iş sıkıntılı bir hal alabilir, bu durum hiç sanıldığı sıkıntılı değildir. Şunu hiç sordunuz mu kendinize “neden şirket beni seçiyorda ben şirketi seçmiyorum?”, Çünkü kendimizi yeterli düzeyde görmüyoruz. Ve yazılımla ilgilenenler hiçbir zaman yeterli düzeyde  göremeyecekler bunun asıl amacı yazılımcılar kendilerini hep geliştirmek istemeleridir. Ama  iş hayatına girme sürecinde kendinize güvenmek zorundasınız. Sorularınıza araştırarak cevap bulmayı öğrenmek zorundasınız.

İlla ki bir iş bulursunuz önemli olan bu işin sizin istediğiniz çalışma koşullarında bir iş olması yani tamamen amacınıza uygun iş bulmak olacaktır. Çünkü iş verenlerin en iyisi bile sadece kendi işinin en iyi şekilde yürütülmesi odaklıdır.

İşe alım süreci

Kendi amacınıza en uygun olduğuna inandığınız şirketi seçtiniz ve amacınıza uygun işe başvuruda bulundunuz. Şirket CV’niz bir puan üzerinden değerlendirmesi yapar (Her şirket için geçerli değil). Bu puanlandırmayı geçenleri bir mülakata çağırırlar ve bu mülakat CV de yazılanları teyit etmek amacıyla karşılarındakini bir sınava tabi tutulur genellikle. Bazı şirketlere CV gönderiminden sonra online bir sınava sokar ve bu online sınavda bilgi ölçer bunun sonucunda mülakata çağırır. Yani ilk adımda yapmanız gereken güzel ve doğru bilgilerle doldurulmuş bir CV oluşturmak 

Eğer başvurduğunuz büyük (Yemeksepeti, Webtures, Amazon, microsoft gibi) bir yazılım firması değilse daha küçük yerlerde başlamak istiyorsanız. Eğer mümkünse yüz yüze başvurmanızı tavsiye ederim. Başvurunuzda eksikliklerinizin olduğundan ama bunları tamamlamak için çalıştığınızdan bahsedebilirsiniz. Ama size ” iyi derecede asp.net biliyor musun biz her şeyimizi asp.net ile yapıyoruz biliyorsan okey başla” gibi bir yanıt verilirse ki çok küçük bir ihtimal. Siz ucunda işi alma bile olsa gerçekten iyi derecede bildiğinize inanmıyorsanız biliyorum denemelisiniz. 

Çünkü çalışmaya başladıktan sonra işi en kısa sürede bitirmeniz ve karşılaştığınız tüm hataları kendiniz çözebilecek seviyede olmanız beklenir. İş hayatında size yardım edecek kimse olmamaya bilir herkesin kendine göre görevleri ile uğraşmakta olduğu için buradaki hataları kendi başına üstlenmek zorundasın

Yazılımcını iş hayatı

Yüz yüze başvurularda ne yapılmalı

Sizin şirketinize bu sebeplerle (şirketi ve yaptığı işleri araştırınız ve o şirkette çalışmak istediğiniz sebepleri belirlediniz) başvuruyorum. Benim sizden beklentim henüz yeni mezunum veya mezun olacağım bu süreçte tecrübe edinmek ve kendimi geliştirmem lazım. Bu bu bu teknolojilerde iyiyim ve referans projelerimde bunlar. Daha önce şu derneğin eğitimlerinde ve etkinliklerde bulundum sektörden bu tarz insanları takip ediyorum kendimi geliştirmek için ben elimden gelenden fazlasıyla çabalıyorum. 

Yeni başlayan birisinin istekli ve azimli olduğunu göstermesi lazım. Ama bu değil ki her şeyi yaparım tasarımda yaparım kodda yazarım mobilde yazarım veri tabanında yazarım deyin. Sakın ! Neyi yapıp neyi yapamayacağımzı ve kendi isteklerinizi beklentilerinizi açıkça ortaya koyun 

Artık Çalışmaya başladınız 

Eğer bu aşamaya gelene kadar yapamayacağınız şeylerde çok iyiyim olarak gösterdiyseniz ve size güvenip dediklerinizi sınamadılarsa… 2 aya işten kovulursunuz. Ama belki kendimi geliştirmek için çabalıyorum bunları yapıyorum diye gösterseydiniz yine o işte olacaktınız. Hadi giremediğinizi düşünelim kötü bir referansınız olmayacaktır.

Sizden kendi hatalarınızı kendiniz çözmeniz ve işi gerçekten kısa sürede bitirmeniz beklenir. Şirketler için zaman kavramı önemlidir. Çalışırken oradaki çalışanlara sürekli sürekli soru soramazsınız bunu staj döneminde yapmalısınız ki bazı yerler buna dahi izin vermezler.

Çalışırken bazı şirketler inisiyatif kullanmanızı bekler ve bunu yapmamız hoşlarına gider. 

Size yapmanız söylenen bir web tasarım verildi fakat siz menünün daha farklı olsa kullanıcı tarafında daha pratik olacağını düşünüyorsunuz. O Zaman önce size verilen işi yapın akşam eve gittiğinizde ise kendi düşündüğünüzü prototip olarak hazırlayın ve sunun bunu siz böyle isteniz ve ben yaptım fakat bence bu şekilde olması bunlardan dolayı daha avantajlı olabilir diye düşünerek size de göstermek istedim.

Unutmayın! Paylaşmak; kazanmanın en hızlı ve kolay yoludur. Bir sonraki blog’ta görüşmek dileğiyle esen kalın.

Bu makale yardımcı oldu mu?
EvetHayır

Paylaş

Bir Cevap Yazın