Yazılımcı

Yazılımcılar için CV hazırlamanın 7 kuralı – 2021

Yazılımcılar için CV hazırlamanın 7 kuralı – 2021

merhaba değerli yazılımcı takipçilerim, bu yazımızda yazılımcılar için CV hazırlarken nelere dikkat etmeli, CV’nize neler eklenmesi gerektiği konularda size yardımcı olacak başlıkları sizler için derledik.

Sektörde yeni olan genç yazılımcılar CV hazırlama konusunda pek tecrübeli olmadıkları için bazı hatalar yapabiliyorlar. Hiç tecrübe sahip olmayanlar yazılımcılar için uygun CV hazırlama 

Genel

 • E-mail: mail adreslerini alırken takma isim gibi almak yerine isim soyisim (rakam, simge gibi karakterler içinde yer alabilir) içinde yer alan kullanıcı adlarını almayı tercih edin.
 • Şehir: CV’nize şehir yazmamak en büyük hata olabilir. Genellikle işverenler ulaşım konusunda dikkat ettiği bir kriterdir. Nerede yaşadığınızı ilçe ve şehir olarak CV’nizde belirtmek fayda var.
 • İngilizce CV: Türkçe CV’nizi birde ingilizce olarak CV yazmanızı öneririz işe alım sürecini kolaylaştırır.
 • Teknik beceriler: Teknik becerilerinizi bir tanımlarken “php dilinde profesyonel, python dilinde çok iyi” gibi yazmak yerine yüzdelik barlar vb. gibi şeyler koymak daha anlaşılır olur ve görünüş açısından estetik durur.
 • Dosya ismi: Dosya isimlendirmenin en az diğer kriterler kadar önemi var, yeni mezun olan arkadaşlar bu hatalara çok düşmektedir maalesef. CV dosyanızı isimlendirirken mutlaka isim ve soyisim şeklinde isimlendirilmelidir.

NOT: CV’nizi mutlaka güncel tutun ve CV’nizin en alt kısmına son güncelleme tarihini belirtmekte fayda var.

Görünüm

 • Sayfa: CV’nizi uluslararası olarak kabul edilen A4 boyutlarında yapmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca CV’nizi 2 (iki) sayfa geçmemelidir.
 • Fotoğraf: En önemli etkenlerden biridir fotoğraf seçiminden gündelik hayattan çekilmiş olan arka planı karışık olan bir fotoğraf değilde daha çok arka planı daha sade olan fotoğraflar seçmek işe kabul edilmekte kolaylık sağlar.
 • Font: Fontlarınızı seçerken lütfen sade ve anlaşılır göze hitap eden bir fontları seçmekte özen göstermelisiniz. Ayrıca yazım kurallarına uymayı unutmayın.
 • hizalama: sayfa yapısı düzenli ve başlıkların hizalı olmalıdır.

Önyazı

Şirketler genellik CV’yi detaylı okumadan önce ön yazıya bakarlar, şirket için uygun aranan nitelikte mi diye. Ön yazınız CV’nizin kesinlikle özeti olmamalıdır. CV’nizde genel bilgi niteliğin kısa bir yazı yazabilirsiniz . Fakat burada dikkat edilmesi gereken uygun bir dille yazmak ve gereksiz  ya da çok ayrıntıya girmeden, abartılı cümleler kullanmadan bilgi vermek. Kendinizi şirkette nerede ve nasıl konumlandığına dair bilgiler verebilirsin.

Github

Github üzerinde yaptığınız örnek niteliğin projeleriniz varsa Github’a yükleyerek başka insanlar ile paylaşabilirsin. Buradaki önemli husus ise kendine özgü proje olmalıdır çünkü çoğu firmalar sizin github üzerinden neler yaptığınız bakmaktadır. CV’nize eklemekte size mutlaka yararı olacaktır. Yani yazdığınız kodlarla özgeçmişiniz oluşturmuş olursunuz.

Kişisel Web sitesi veya blog sitesi

portfolyo ve blog yazılarınızın bulunduğu bir sitenizin olması, bulunabilirlik açısından size fayda sağlayacaktır. Fakat web yazılımcıların hazır siteleri kullanmaktan ziyade kendi yaptıkları bir site olması daha avantajlı olacaktır.

Linkedin

İş arayan ve işveren kişilerin kullandığı sosyal iş ağı olarak kullanılan bir platformdur. Burada dikkat etmeniz gereken ise Linkedin profilinizi bir CV hazırlamış gibi profilinizi doldurmalısınız. İşverenlerin sizi kolay bulması bu önemli bir detaydır.

Yabancı dil

Yazılımda en önemli kriterlerden birisidir. biraz İngilizce biliyorsanız onu mutlaka geliştirin ya da mesleki İngilizcesi alıştırmalar yapın. Hiç İngilizce bilmiyorsanız hemen başlamalısınız. Çünkü çoğu yazılımlar yabancılar tarafında yapılmıştır ve dünyanın ortak dili olarak kabul edildiği için uluslararası alanda rahatlıkla iletişim kurabilir veya projeleriniz kolay bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.

CV Oluşturma Siteleri

 1. CVMAKER
 2. VisualCv
 3. DoYouBuzz
 4. Kariyer.net
 5. EuroPass CV

Daha fazla bilgi almak için “Yazılımcı CV’si Nasıl Olmalı? Yapılan Hatalar ve Önemli Detaylar” videoyu izleyebilirsiniz:

Yazılımcılar için CV örnekleri: https://tolgaokur.com/cv–ahmet-tolga-okur.pdf

Yazılımcılar için cv örneği
Yazılımcılar için CV örneği
Bu makale yardımcı oldu mu?
EvetHayır

Paylaş

Bir Cevap Yazın