Kötü Kokan Kod (Code Smell) Nedir?

Kötü Kokan Kod (Code Smell) Nedir?

Merhaba arkadaşlar kötü kokan nedir? Bunun hakkında biraz bilgi vereyim sizlere, yazılımcıların ilgilendiren bir konudur. Çoğumuz şaşırdı kötü kokan kod mu Olurmuş, kodun hiç kokusu olur mu diyorsunuz belki de. Evet ama nasıl  mı kokar? Temiz olmayan şeylerin kötü koktuğunu hepimiz biliriz, aynı bu şekilde düzgün ve kurallı yazılmayan kodlar kokar. Kod kokuları genellikle Bug zannederler fakat Bug değildir.

Kötü kod vs iyi kod

Kodların koktuğunu nasıl anlayacağız?

Bir başkası sizin yazdığı koda baktığı zaman şunları diyorsa; “Bunu buraya niye yazmış”, “Burası niye bu kadar karmaşık”, “Bu değişken alaka”, “Bu değişken neden 0’a eşit” gibi soruları soruyorsa,  bu işte bir terslik var gibi hissettiğiniz kodlar genelde temiz yazılmamış kodlardır.  Bu duruma “kokan kod(Code Smell) ” adı verilir.

kötü kokan kod

Kötü kokan kod hangi durumlarda oluşur?

Aynı işlevi yapan kod birden fazla yerde bulunuyorsa yani “duplicate” varsa bu durumu etkileyen unsurlardan biridir. Fazla uzun fonksiyonlar veya Class varsa,  uzun metot parametre listesi varsa, iç içe karmaşık (if-else, for – while – do while) yapılar varsa, object Oriented metotları kullanılmıyor veya verimsiz bir şekilde kullanılıyorsa, gereksiz kompleks bir yapı varsa, çok kısa veya gereğinden fazla uzun değişken adları kullanılmış ise bu ve bu gibi durumlar kodun kötü kokmasına sebep olur. Kötü kodu ileriye dönük faydası olmaz aksine performanstan kayıp meydana gelir tabi bu durumda bir proje için istenilen durum değildir. İşte bu yüzden yapıyı çok iyi oluşturmak ve Temiz kod (Clean Code) Metriğine dikkat etmeliyiz ki bu yapı ilerde bize sıkıntı çıkarmasın.

Temiz kod kitabı

Kötü kokan kod ile ilgi örnek kitap önerisi mutlaka bakmanızı tavsiye ederim. Projelerinizde ve iş hayatınızda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Kitabı satın almak isteyenler: https://urun.n11.com/yabanci-dil-kitaplari/clean-code-robert-martin-P455263487

Tavsiye Yazı:  Alaylı Yazılımcı Nedir?

Bir Cevap Yazın