Ne Nedir?Yazılımcı

Alaylı Yazılımcı Nedir?

Alaylı Yazılımcı Nedir?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Alaylı yazılımcı nedir? kısaca değineceğiz. Herhangi yazılımla ilgili bölümü okumadan yazılımcı olmak demektir. yazılımcı olmak için herhangi bir üniversite veya lise bitirmek gerekmiyor. fakat geçmiş yıllara göre alaylı yazılımcı olmak biraz zorlaşıyor. Sizin yapmanız gereken ise farklılık yaratıp yazılım mühendislerinin veya bilgisayar mühendislerinin önüne geçmek olacaktır. peki nasıl önüne geçebiliriz? bazı yazılım ile ilgili bölümden mezun olmuş arkadaşlarda proje deneyimi hiç yok ya da yok denecek kadar az vardır, biz bu konuda kendimizi proje deneyimi konusunda geliştireceğiz freelance işler yapıp CV ekleyebiliriz. Bu da sizi yazılım okumuş arkadaşların önüne geçmenizi sağlayacaktır ve iş bulma sürecinizi hızlandıracaktır. ancak önünüzde söyle bir engel kaçılmaz oluyor, bazı firmalarda ya da yurtdışında  lisans diploması şartı konulabilir. bunu için ise açıköğretim veya uzaktan eğitim ile mutlaka lisans diplomasını alın.

Aslında hepimiz birer alaylı yazılımcı gibiyiz çünkü okulda öğrendiklerimizle kalmayıp daha fazlasını öğrenmek araştırıyoruz, soruyoruz ve öğreniyoruz. Yazılımcının en iyi öğrenme metodu araştırmaktır üniversitede temel bilgilerle kalmayıp kendini geliştirmek isteyenler araştırma veya daha yüksek kıdemli bir yazılımcıdan bilgiler öğreniyoruz sonuç olarak okuyan yazılımcılarda belli bir süreçten sonra yarı alaylı yazılımcı gibi diyebiliriz. 

facebook kurucusu mark zuckerberg Harvard üniversitesini yarıda bırakarak  yarı alaylı  yazılımcı diyebiliriz. 

değerli arkadaşlarım bu şu anlama gelmesin ben üniversite okumayıp yazılımcı olmak istiyorum gibi düşünmeyin. Hem üniversitenizi okuyun hem de alaylı yazılımcı gibi araştırın öğrenin, bu yöntem sizler için daha faydalı olacaktır.

Alaylı yazılımcı özellikleri

  • bazı yazılım terimlerinden bilmezler ya da farklı anlam katarlar
  • yazılım geliştirme metodolojisinden habersizdir sadece çalışsın yeter mantığında ilerler
  • sorun çözme odaklıdır
  • öğrenmek için daha çok pratik yaparlar

Alaylı yazılımcılara tavsiyeler

örneğin bir tamircinin otomotiv tasarlayabilme yeteneğine sahip olma isteği gibidir. otomotiv tasarlayabilecek olgunluğa geldiğinde bir mühendisten daha iyi otomotiv tasarlamasında yardımcı olabilir çünkü tamirci sorunlarla iç içe olduğu için sorun çözmede mühendisten daha iyi olabilir, fakat bir mühendis kadar teknik bilgiye sahip değildir. 

İlginizi Çekebilir: Yazılımcı olmak isteyenlere Tavsiye

alaylı yazılımcının sektöre girmesi biraz şansa biraz da ne kadar çaba gösterdiğine  bağlıdır.

Yukarıdaki resimde bahsedilen grup: https://www.facebook.com/groups/1166016673785390

Unutmayın! Paylaşmak; kazanmanın en hızlı ve kolay yoludur. Bir sonraki blog’ta görüşmek dileğiyle esen kalın.

Bu makale yardımcı oldu mu?
EvetHayır

Paylaş

2 yorum

  1. Günümüzde bilgisayar programcılığı gibi uzaktan okunabilen bölümlere benzer şekilde uzaktan takip edilebilen kurslar var ve teorik bilgiler bu kurslardan öğrenilebiliyor. Bence bu şekilde sertifika alanlara da alaylı yazılımcı denemez. Yüzlerce saat kurs videoları izleyip sınavlara girenlerin durumu AUZEF ve AÖF derslerini videolardan takip ederek sınavlara girenlerden eğitim sistemi bakımından çok da farklı değil. Bilgisayar programcılığı bölümlerindeki derslerle benzer içerikteki kursları BTK Akademi, Bilgeİş gibi sitelerden takip ederek sertifika alanlar da mektepli yazılımcı kategorisindedir bana göre.

    1. Dediklerinize katılıyorum fakat buradaki alaylı yazılımcı konusu tam olarak üniversite vb. okumadan kendi öğrenme stili ile öğrenerek yazılımcı olabilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir