Yazılımcı

Yazılımcı olmak isteyenlere 8 Tavsiye

Yazılımcı olmak isteyenlere  8 Tavsiye

Bu yazımızda rehber niteliğinde yazılımcı olmak isteyenlere tavsiye ve nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında kısaca bilgi verdik. Daha detaylı google veya YAZILIMA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN 15 TAVSİYE videosunu izleyebilirsiniz.

Kendini Tanımak ve Hedef Belirlemek

Yazılımcı olmak isteyenlere bu tavsiye de dikkatli olması gerekir çünkü her şeyden önce kendinize şu soruyu sorun ben bu yazılım işini yapmak istiyor muyum? eğer gerçekten istiyorsanız bu yolda başarılı olursunuz hiç sıkılmazsınız. Bazıları yazılım yapmak istiyorum diyor fakat beklentilerini karşılanmayınca bırakıyor başka mesleklere yöneliyor. yazılımcı olmak için doğru kararlar vermek gerekir. yazılımcı olmak emek isteyen bir meslek ve her şey hemen olmaz zaman ve süreç içerisinde gerçekleşir. Bu durumda hiç pes etmemek gerekir. peki yazılımcı olmaya karar verdik, şimdi ne yapmamız gerekiyor. kendini tanımaktan sonra hedef seçmek. bu hedefiniz ise kendinizi nerede görmek istediğinizle alakalı örneğin iyi bir şirkette CTO olmak, yurt dışına çıkmak ya da hedeflediğiniz programlama dillerini öğrenmek gibi kendinize hedefler koyabilirsiniz.

Google Kullanmayı Öğrenmek

Çoğu kişi google’de araştırma yapmayı bile bilmiyor. İnstagram takipçilerimden gelen mesajlardan anlıyorum ki google sormadan bana soruyorlar halbuki bana sormadan google sorsalar benden daha çok cevap alabilirler. Google nasıl araştırma yapmanız gerektiğini öğrenin. Biz yazılımcılar olarak takıldığımız yerde google’de araştırma yaparak sorunlarımızı gidermeye çalışıyoruz fakat Türkçe olarak araştırma yaptığımızda pekte olumlu sonuç alamayabiliyoruz o yüzden ingilizce olarak araştırma yapıyoruz. şayet google’de bulamazsak başkalarına sormayı tercih ediyoruz yani ben öyle yapıyorum.

Algoritma Öğren

Kod yazmaya başlamadan önce programlanın nasıl çalıştığını bilmek için yani algoritmayı öğrenmek gerekir. Aslında algoritma hayatımızın her yerinde kullanıyoruz, Küçük  bir örnek: saat 7 ise uyan değilse yatmaya devam et, uyandıysan lavaboya git değilse başa dön. diş fırçası yerinde ise dişini fırçala değilse başa dön. Algoritmayı kolay yapabilmemiz çok iyi düşünce sahip olmalıyız. Algoritma mantığını öğrenmeden Programlamanın nasıl çalıştığını bilmemiş oluruz.  daha detaylı bilgi google’den araştırma yapabilirsiniz.

İngilizce Öğren

Yazılımda en önemli kriterlerden birisidir. biraz İngilizce biliyorsanız onu mutlaka geliştirin ya da mesleki İngilizcesi alıştırmalar yapın. Hiç İngilizce bilmiyorsanız hemen başlamalısınız. Çünkü yazılım yabancılar tarafına yapılmıştır bu yüzden programlamada İngilizce kodlar görürüz. Ayrıca Türkçe kaynak sıkıntısı olduğun için bazı sorunlarda Türkçe araştırmak bazen istediğimiz sonucu vermemektedir.

Hangi Alanda Hangi Dil

hangi sektörde iş yapmak istediğine karar vermek ve en önemli kararlardan biri tanesi budur. hangi alanda seçtiysek bunlar; Web, Mobil, Masaüstü, Veri, Siber gibi daha fazlası araştırma yapabilirsiniz. bu alanlardan bir tanesi seçtikten, örnek web alanını seçtikten sonra web alanı ile ilgili detaylı bir araştırma yapmamız gerekir kendi içinde tekrardan alt alanlara ayrılma durum söz konusu olabilir bazı alanlar web alanında ikiye biri web tasarım (Front end) diğeri web programlama (Back end) gibi bu konular için araştırma yapmalısınız. daha sonra yaptırma araştırma sonucunda hangi dillerle yazılıyorsa, yapılıyorsa geriye o dilleri öğrenmek kalıyor. işin en zevkli tarafıdır asla pes etmeyin. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için; Yazılımcı olmak için nereden başlamalıyım?

Günlük Pratik Yapın

kodları ezberlenir fakat pratik yapmayınca çok çabuk unutulur. öğrendiklerinizi mutlaka pekiştirin. ayrıca öğrendiklerinizin daha farklı örnekleri bakmayı unutmayın. Pratik yapmak sizin işinizi kolaylaştırır ve kodların hafızanızda yer edinmesini sağlar.

Temiz Kod

Temiz kod yazmak demek daha okunaklı anlaşılır ve düzenli olması demektir. sizin yazdığınız kodu diğer insanlar rahatlıkla anlamalı düzenlemeli. Temiz kod yazmazsak ekip arkadaşları arasında bir anlaşmazlığa sebep olur. Kodlarınızı düzenli ve okunaklı yazmayı alışkanlık haline getirirseniz iş hayatında sizin çalışmanızı olumlu yönde etkiler.

Hayal Kırıklıklarına Karşı Hazırlıklı Olun

Yazılımcı olmak demek her şeyin mükemmel olacağı anlamına gelmez. Yaptığınız işler veya projeler bazen sizi hayal kırıklığına uğratabilir, burada ki en önemli husus ise asla pes etmemek ve motivasyonunu yüksek tutmak. Bazı kişiler “herhangi bir programlama diline zor, onu öğrenme” diye söylentiler duyarsanız, bu söylentilere asla kulak asmayın. Başaracağınıza inanıyorsanız durma devam et.

Unutmayın! Paylaşmak; kazanmanın en hızlı ve kolay yoludur. Bir sonraki blog’ta görüşmek dileğiyle esen kalın.

Bu makale yardımcı oldu mu?
EvetHayır

Paylaş

Bir Cevap Yazın